Dairy free life?

Mõtlesin teid kurssi viia oma eelmise kuu suurte muutustega, mis viskasid mu täielikult oma mugavustsoonist välja.
Kõik muutus siis kui ma otsustasin eelmine kuu arsti juurde minna. Pikalt oli vaevanud mind igasugused vaevused seedimisega ning otsustasin, et oleks aeg perearstile minna ja testid ära teha, et näha, mis mul ikkagi viga on? Kuskil kuu aega tagasi sain teada, et mul on laktoositalumatus ehk kõik piimatooted tuleks minu menüüst välja visata. Alguses arvasin, et probleemi sellega pole kuna piima tarbin ma üsna vähe kuid tegelikkuses on piim/piimapulber/laktoos enamus toitudes sees-isegi krõpsudes, mis ma endale 50 euro väärtusest EBA'lt võitsin. 

Esimese sammuna vahetasin välja tavalise piima laktoosivaba piima, sojapiima ja kaerapiima vastu. Üritasin lugeda iga toote kohta ennem kui selle suhu pistsin- jah, see oli tüütu ja siiani on. Hoidsin eemale nii võidetud krõpsudest, jäätisest, juustust, kommidest, salatitest ja vanaema toodud kookidest. Poes käies otsisin laktoosivabu lõunaid ning nendeks oli tavaliselt laktoosivaba jogurt, kuivatatud banaanid, puuviljad või pähklid. Keeruline oli pastade ja kastmetega, mida armastab mu pere piimast/koorest teha kuid õnneks leidsin sellele ma Soomes käies vastuse ning tõin sealt hunniku laktoosivabu koori koju, mis olid ka palju parema hinnaga kui meil siin Eestis.

Kõik on siiani minu jaoks keeruline kuid üritan anda endast parima. Üle-üldiselt pole mul häda hetkel midagi ja olen isegi õnnelik, et mul laktoositalumatus on sest juba varem mõtlesin piimatooted kõrvale jätta aga see lõppes alati sellega, et ma ikka pean kommi saama ja jäätist ja kooki- kuidas siis ilma nendeta saab? Kuid tegelikult saab väga hästi, lihtsalt tuleb rohkem ise teha ning selle võrra saan ma ka palju tervislikumalt toituda ja enda tervist hoida. Kõik vitamiinid saan ma toidust kuid arsti soovitusel võtan juurde ma kaltsiumit ja D-vitamiini ning seda igapäevaselt.
Väike ülevaade, mis on laktoositalumatus?

Laktoositalumatus on ainevahetushäire, mida põhjustab peensoole võimetus toota piisavalt laktaasi ehk ensüümi, mis lõhustab kehas piimasuhkrut ehk laktoosi. Laktoositalumatuse all kannatajal võib pärast laktoosi sisaldavate toiduainete söömist tekkida kõhupuhitus ning muud ebameeldivaid sümptomid. Tavaliselt on sümptomid inimestel erinevad, kõik oleneb kui tugev laktoositalumatus inimesel on. Laktoositalumatust on kahte sorti: esiteks selline, mis on sünnist saadik ning teiseks selline, mis võib avalduda peale pikka haigust, tablette jne. Viimasest on võimalik ka lahti saada.

Laktoositalumatuse puhul oluline kõik laktoosi sisaldavad tooted menüüst kohe välja jätta, et anda kehale võimalus organismi ja soolestiku seisund tasakaalustada ja et tekkinud vaevused saaksid taanduda. Kui nähud on kadunud, siis võib individuaalse ja kogusest tuleneva taluvuse välja selgitamiseks laktoosi sisaldavad tooted järk-järgult ühekaupa menüüsse lisada nende kogust tasapisi suurendades. Niimoodi on võimalik saada jälile, kas näiteks hapendatud tooted või pikalt kääritatud juustud võivad olla sobilikud või mitte. Mõni inimene saab süüa ka jogurtit, hapukoort, mõnda juustusorti, kuid mõni mitte.
Umbes kolmel neljandikul Maa elanikkonnast on laktaasi aktiivsus väga väike, mistõttu ei talu nad piima. Arvatakse, et umbes veerand Eesti elanikkonnast kannatab laktoositalumatuse all, kuid paljud ei ole sellest teadlikud ja see ei ole neile ka probleemiks, sest nad ei joo nii palju piima.


Kokkuvõtteks pole asi hull kuid üksi hakkama saamine on raske seega kui sa oled vegan või ei talu laktoosi ning sul oleks aega minuga sõbrannatseda siis võta minuga ühendust!! ;) Alati on huvitav ka teiste lugusid kuulata ja üksteist aidata.

Kommentaare ei ole

Toetab Blogger.