Periods

Tänane postitus on all about periods ja mõeldud pigem naissoost sugupoolele. Miks ma sellest kirjutan? lihtne, kuna teema puudutab mind ja väga paljusid teisi tüdrukuid/naisi siis mõtlesin teid ja ennast sel teemal rohkem harida. 

Minu jaoks algas kõik pihta 5'ndas klassis. Imelikul kombel ei teanud ma tol hetkel mitte midagi menstruatsioonist, ning ehmatus oli väga suur. Mul vedas tohutult, et minu parim sõbranna oli natukene raamatuid lugenud ja teadis mulle WC teisest kabiinist öelda, et "ahh.. pole hullu, sul vist hakkasid päevad." Mäletan seda, et kohe ma emale ei öelnud ja mu klassiõde tõi mulle terve paki sidemeid kooli-haha!


Mis on menstruatsioon?
Menstruatsioon kuulub täiskasvanuks saamise juurde ja algab siis, kui tütarlaps on murdeeas. Kogu protsess algab peale sellest, kui munarakk jääb viljastumata ning toimub limaskesta eritumine emakast koos verega, mida meie kutsume päevadeks. Menstruatsioon kestab 3-6 päeva ning siis alustab emakas uue limaskesta kasvatamist.

Miks meil on krambid ja halb enesetunne?
Krambid ja halb enesetunne kestavad tavaliselt päeva, halvemal juhul kaks. Krampide põhjuseks arvatakse olevat prostaglandiinide(hormoonide) sisaldust veres. Prostaglandiinid mõjutavad emakat, mis tõttu tõmbub emakas kramplikult pingule. Tugev pinge halvendab emaka vereringet, nii, et see ei saa küllaldaselt hapnikku. Valutunde põhjustabki emakalihase hapnikuvaegus. Leevendamiseks olen kasutanud No-Spa või Dolmen tablette.
Julgelt soovitan raskel ajal võtta üks soe dušš, selga panna mugavad riided, juua palju vett ning teha üks mõnus lebopäev.


Mida kasutada?
Kas teadsite, et tavatingimustes laguneb üks menstruaal side vähemalt 200-450 aastat? Selleks, et hoida ennast ja meie keskkonda peaksime me kasutama päevade ajal võimalikult naturaalseid sidemeid/tampoone. Lisaks on väga kahjulikud lõhnastatud sidemed/tampoonid, mis võivad tekitada põletikke! Alternatiiviks on pakkuda välja menstruaalanum või sidemed, mida saab korduvalt kasutada. Tundub küll rõve kasutada anumat/sidemeid mitu korda aga kokkuvõtteks tuleb see meie rahakotile ainult kasuks.

Menstruatsiooni kalender?
Tähtis on kirja panna ka enda menstruatsioonitsükkel, et näha kas kogu tsükkel on korrapärane. Mina kasutan selle jaoks äpp'e Clue ja Flo. Peale paari kuud andmete sisestamist, õpib äpp sinu kohta palju, ning näitab täpselt ära, millal peaks järgmine tsükkel algama. Flo annab peale andmete sisestamist kasulikku informatsiooni, miks teatud sümptomid meil on ning kuidas käituma peaks.


Faktid
-Stress võib põhjustada ebaregulaarseid päevasid.
- Kolm päeva enne menstruatsiooni jäljendab keha rasedust, ehk hormoonid võivad põhjustada rasedusele sarnaseid sümptomeid (puhitustunne, akne, tugev lõhnataju, iiveldustunne).
-Päevad kestavad kauem külmemal ajal.
-Keskmisel naisel on menstruatsioon kokku 38 aastat.


Millised on sinu kogemused seoses menstruatsiooniga? Kas kasutad spetsiaalseid äpp'e?
Huvitav oleks erinevaid lugusid kuulda, seega kirjutage mulle kommentaar! 

2 kommentaari

Toetab Blogger.